15 grudnia 2021 w siedzibie Fundacji Medeina odbyło się spotkanie promujące najnowszą książkę opracowaną w ramach projektu Erasmus+
“Od Eko-lęku do Eko-działania – Jak przekształcić strach i wątpliwości młodzieży w uprawomocnienie i włączenie społeczne?”.
Spotkanie poprowadził śląski eko-aktywista Kamil Szewczyk wraz z zespołem Fundacji Medeina.

Podczas spotkania zaprezentowaliśmy cele, założenia i rezultaty projektu wypracowane przez organizacje uczestniczące w tej europejskiej inicjatywie: Fundację Medeina z Polski, stowarzyszenie Oriel ETS z Włoch i organizację PASOS z Hiszpanii. Koniec 17-miesięcznej współpracy przewidziany jest na koniec grudnia 2021. Zapraszamy do zapoznania się z nagraniem ze spotkania.

O czym jest książka?

Wydana publikacja “Od Eko-lęku do Eko-działania” jest odpowiedzią na zapotrzebowanie, by zacząć rozmawiać ze świadomego i dojrzałego poziomu o realiach sytuacji klimatycznej, w której żyjemy. Książka ta nie traktuje problemu klimatycznego jako informacji odległej, wyimaginowanej czy naciąganej. Wręcz przeciwnie, książka traktuje problem zagrożenia klimatycznego bardzo poważnie, jako takiego, który już się dzieje, ale jest wypierany i bagatelizowany. Pochłonięci problemami dnia codziennego spychamy go na dalszy plan naszej uwagi.

Autorzy książki poruszają tematykę “eko-lęku”, depresji klimatycznej, rezyliencji, gruntowania klimatycznej sprawczości i praktycznych strategii działania.

Książka pomaga czytelnikowi zrozumieć własne emocje, jakie może budzić widmo katastrofy klimatycznej, daje praktyczne rady, jak sobie radzić z tymi emocjami. W książce znajdziemy rozdziały, które w przystępny sposób wyjaśniają, na czym polegają zachodzące zmiany klimatyczne, opierając się na dowodach, przyczynach i skutkach. Przeczytamy o tym, jak mogłoby wyglądać życie na cieplejszej planecie, jakie są reakcje władz międzynarodowych, regionalnych i lokalnych, o tym, jak mądrym nauczycielem jest przyroda i jaką rolę może odegrać technologia.

Istotna część książki jest poświęcona praktycznym poradom, co każdy z nas może zrobić w sprawie zmian klimatu, zarówno w kontekście produkcji i użytkowania żywności, energii i środowiska, mobilności i transportu, przemysłu, a także aktywnego obywatelstwa polegającego m.in na włączaniu sie w działania organizacji społecznych i ruchów ekologicznych.

Znajdziemy tu także serię ciekawych scenariuszy do wykorzystania do pracy z młodzieżą, zachęcające do wspólnej dyskusji o zrównoważonym rozwoju.

Zachęcamy do zapoznania się z publikacją, do korzystania w dowolnym zakresie z materiałów w niej zawartych i do dzielenia się.
Publikacja wydana jest na licencji Creative Commons i jest częścią otwartych zasobów edukacyjnych udostępnianych dzięki wsparciu programu Erasmus+.

Dostępna jest w czterech wersjach językowych: po polsku, po angielsku, po włosku oraz po hiszpańsku. Więcej: http://medeina.pl/biolens-book/